niedziela, 27 maja 2012

SPOTKANIE Z LUĺSEM CARDOSO




ilustracja i projekt: Paulina Krajewska









31.05./Czwartek/ Księgarnia Hiszpańska Elite/ Mały Rynek 4/ Kraków/ godz. 19:00/ Spotkanie z Luísem Cardoso i promocja Numeru Specjalnego Czasopisma „ROMAN”  pt. „Timór Lorosa’e”.

03.06./Niedziela/ Księgarnia Hiszpańska Elite/ ul. Tarczyńska 1/ Warszawa/ godz. 17:00




W „ROMANIE” min. tłumaczenie fragmentów powieści Luísa Cardoso oraz ilustracje Pauliny Krajewskiej.



 


ZAPRASZAMY!!!








































sobota, 26 maja 2012

TIMOR LOROSAE


Ilustracje: Paulina Krajewska



























Numer Specjalny Czasopisma Romanistów UJ  „ROMAN”, pt:„Timor Lorósa’e” Maj 2012.





Luís Cardoso
Fragmenty prozy: 
Kronika pewnej przeprawy (Crónica de uma travessia), Oczy sowy oczy żbika(Olhos de coruja olhos de gato bravo), Requiem dla samotnego żeglarza (Requiem para o navegador solitário). 

Przekład:
Gabriel Borowski, Zuzanna Boryna, Natalia Czopek, Przemysław Dębowiak, Renata Díaz-Szmidt, Anna Gąsiorowska, Magdalena Ideć, Katarzyna Jakóbczyk, Michał Karbasz, Grzegorz Kobędza, Paulina Krzysik, Marta Róża Kurzyniec, Katarzyna Kuźnik, Justyna Lisowska, Patrycja Milczanowska, Dominika Pezda,Anna Sieroń, Dawid Skibiński, Filip Stańczyk, Katarzyna Surdej, Monika Świda, Anna Wolny, Natalia Zawiejska.

Słowo Wstępne:
Natalia Zawiejska

Wybór, opracowanie i redakcja:
Gabriel Borowski i Natalia Czopek

Ilustracje i projekt graficzny:
Paulina Krajewska

Skład i łamanie:
Renata Surowiec, DoLasu | pracownia graficzna

Wydawca:
Libron
ROMAN
Fundacja Lusorizonte


ISSN: 2083-4411
ISBN: 978-83-62196-50-0
Ilustracja: Paulina Krajewska
Limitowana seria ilustracji w formie plakatu,
kontakt mailowy.

LUĺS CARDOSO





fot. Tomás Rangel, źródło:  http://www.saraivaconteudo.com.br/Entrevistas/Post/10304








Luís Cardoso ur. 8 grudnia 1958 r. w Cailaco na wyspie Timor i uczęszczał do seminarium jezuickiego Matki Bożej Fatimskiej w Dare na Timorze Wschodnim. Indonezyjska inwazja na Timor Wschodni w 1975 r. zastała go w Portugalii, gdzie studiował leśnictwo w Wyższej Szkole Rolniczej w Lizbonie.  Stał się orędownikiem sprawy wyzwolenia Timoru Wschodniego za granicą, w tym celu w latach osiemdziesiątych odwiedził Brazylię, gdzie poznał jej późniejszego prezydenta Lula da  Silvę. Luís Cardoso był też gawędziarzem, zgodnie ze starą tradycją timorskiej literatury ustnej, współpracował z czasopismem „Forum Estudante”, uczył rodaków języka portugalskiego i tetum (języków urzędowych w Timorze Wschodnim) i należał do Narodowej Rady Mauberskiego Oporu. Uznany za najważniejszego timorskiego pisarza, choć sam nie zgadza się z taką kwalifikacją, jest autorem czterech powieści: Kronika pewnej przeprawy (Crónica de uma travessia, 1997), Oczy sowy oczy żbika (Olhos de coruja olhos de gato bravo, 2002), Ostatnia śmierć porucznika Santiago (A última morte do coronel Santiago, 2003) i Requiem dla samotnego żeglarza (Requiem para o navegador solitário, 2006). Mieszka i pracuje w Portugalii.

 

31. 05 o godz. 19:00 w Księgarni Hiszpańskiej Elite, Mały Rynek 4, w Krakowie
oraz 03.06 o godz. 17:00 w Księgarni Hiszpańskiej Elite przy ul. Tarczyńskiej 1 w Warszawie,
odbędzie się spotkanie z Panem Luísem Cardoso połączone z promocją Numeru Specjalnego Czasopisma Romanistów UJ „ROMAN”.
Numer w całości poświęcony jest Timorowi Wschodniemu i zawiera min. tłumaczenia fragmentów trzech powieści Luísa Cardoso.





Wydarzenie jest częścią festiwau TIMOR:


 



















niedziela, 20 maja 2012

sobota, 19 maja 2012

TIMOR - PROGRAM


FESTIWAL TIMOR - 20.05-31.05.2012  KRAKÓW



TU - link do audycji o festiwalu, która odbyła się
18.05.2012 w Radiofonii, prowadzi Marta Meissner.





20.05/niedziela/ godz. 20:00, Kino 18.
Balibo (Balibo), reż. Robert Connolly, Australia 2009, 111'.


W 1975 roku Indonezja przygotowuje inwazję na Timor Wschodni, byłą portugalską kolonię w Południowo Wschodniej Azji. W tym czasie pięciu australijskich dziennikarzy przebywających na Timorze przepada bez wieści. Cztery tygodnie później, na zaproszenie młodego  i charyzmatycznego działacza José Ramosa-Horty, na Timor Wschodni przybywa australijski dziennikarz Roger East, który ma objąć stanowisko szefa agencji prasowej na zlecenie timorskiego FRETILIN. East zbiera informacje o nowym kraju ale także próbuje wyjaśnić, co stało się z zaginionymi dziennikarzami.  Wraz z rozwojem śledztwa polityczna sytuacja staje się coraz bardziej napięta a indonezyjska inwazja wisi w powietrzu. Balibo to trzymający w napięciu thriller polityczny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, o których prawda przez trzydzieści lat była ukrywana. 







21.05/poniedziałek/ godz. 20:00, Kino 18.
Timor Wschodni: Marzenie Krokodyla (Timor Leste: Sonho do Crocodilho), reż. Diana Andringa, Portugalia 2002, 123'.

Portugalska dziennikarka i reżyserka odwiedziła Timor Wschodni w 2002 roku. Dokumentalny materiał powstał pomiędzy marcem i majem, w okresie ogromnego napięcia i euforii, tuż przed planowaną datą 20 maja 2002 roku – odzyskaniem niepodległości. Według legendy Timor powstał z ciała krokodyla i kontur wyspy przypomina jego kształt a jej mieszkańcy są potomkami towarzysza podróży, chłopca, w którą wyruszył krokodyl kierując się marzeniem dopłynięcia do miejsca, gdzie rodzi się słońce. Dlatego wyspa w języku tetum nosi nazwę Timor Lorosae, wyspy wschodzącego słońca. Dokument jest ciekawym zapisem wspomnień z okresu indonezyjskiej okupacji zebranych już w czasie stabilizacji i pokoju. W przełomowym dla Timoru Wschodniego wydarzeniu, jakim jest odzyskanie niepodległości padają pytania o stosunek do przeszłości ale także  o przyszłość narodu i marzenia potomków krokodyla. 







22.05/wtorek/ godz. 20:00, Kino 18.
Tacy sami ale różni (Hanesan Maibee Ketak-Ketak), reż. David Palazón, Timor Wschodni 2009, 56'.

 
W nawiązaniu do poniedziałkowego pokazu, dokument jest zbiorem impresji, portretem młodego kraju i jego mieszkańców kilka lat po zakończeniu indonezyjskiej okupacji i okrzepnięciu pierwszej euforii młodej demokracji. Szczególnie polecamy w kontekście powstałego w podobnym czasie filmu poświęconego gangom Timoru Wschodniego.(http://www.youtube.com/watch?v=q2yymjgPFkw).








23.05/środa/ godz. 20:00, Kino 18.
Święty Dom (Uma Lulik), reż. Victor de Sousa Pereira, Timor Wschodni 2010, 52'.



Fantastyczny dokument młodego timorskiego reżysera, wskazujący na kluczową dla wysp wschodniej Indonezji tradycję związaną z świętymi domami. Wspaniała etnograficzna podróż przez wierzenia i tradycje Timoru Wschodniego, które przez dwadzieścia cztery lata okupacji indonezyjskiej były rugowane a tytułowe święte domy palone lub równane z ziemią. Młody reżyser wraz z kilkuosobową ekipą przez kilkanaście tygodni towarzyszył procesowi budowy i sakralizacji świętego domu, obserwował odradzającą się tradycję stanowiącą ważny element narodowej tożsamości timorczyków.


Wszystkie pokazy odbywają się w Kinie 18, ul. Floriańska 18, II piętro. Bilety w cenie 8/10 PLN.



31.05/czwartek/Księgarnia Hiszpańska Elite, Mały Rynek 4, 
Spotkanie z Panem Luísem Cardoso, najpopularniejszym pisarzem Timoru Wschodniego. O szczegółach spotkania i Luísie  Cardoso będziemy pisać w kolejnych postach.

czwartek, 17 maja 2012

ABC TIMOR - K

KROKODYL - Według legendy wyspa Timor powstała z ciała krokodyla. Do tej pory krokodyl jest dla timorczyków ważnym symbolem, mitycznym przodkiem - dlatego nazywa się go dziadkiem i otacza szacunkiem. Motyw krokodyla jest obecny  w sztuce, architektonicznym detalu i tkaninie, odpowiednio uproszczony i zgeometryzowany.




MIT:

W małym, glinianym stawie żył krokodyl. Jego życie było monotonne i smutne. W samotności pełzał w gęstym błocie lub wygrzewał się w słońcu, czasem tylko polując na niezbyt liczne zwierzęta, które zbliżały się do stawu aby napić się wody. Marzył o dalekiej podróży, na koniec świata, tam gdzie każdego dnia słońce rozpoczyna swoją codzienną wędrówkę. Niestety czuł, że sam nigdy nie zdecyduje się na taki krok, potrzebował towarzysza i przyjaciela, by z nim dzielić trudy i radości wyprawy. Pewnego dnia na brzegu stawu pojawił się chłopiec. Początkowo krokodyl pomyślał, że urozmaici on jedynie gadzi jadłospis ale chłopiec wzbudził w krokodylu ciekawość. Zaprzyjaźnili się a kiedy znali się już wystarczająco dobrze krokodyl zaproponował chłopcu daleką wyprawę. Wspólnie dotarli na brzeg oceanu, chłopiec usiadł okrakiem na grzbiecie krokodyla i wyruszyli ku złotemu dyskowi słońca. Płynęli wiele dni i nocy, mijając po drodze morza i wyspy aż w końcu dotarli na wschód, do miejsca gdzie wstaje słońce. Krokodyl zatrzymał się, spełniło się jego marzenie. Niespodziewanie zaczął rosnąć, jego skóra i pazury zamieniły się w lasy, łąki i skały a chłopiec stał się pierwszym mieszkańcem wyspy, wyspy zrodzonej z ciała krokodyla. Dlatego do dziś, jeśli spojrzeć na Timor z góry, kształtem przypomina on krokodyla

środa, 16 maja 2012

TIMOR

20 maja 2012 przypada dziesiąta rocznica odzyskania niepodległości przez Timor Wschodni. Z tej okazji zapraszamy wszystkich na Timor!





Organizator: 
Fundacja Lusorizonte
Katedra Virgílio Ferreira Instytutu Camõesa UJ
Zakład Portugalistyki i Przekładoznawstwa UJ
Instytut Camõesa
Koło Naukowe Portugalistów

Partnerzy:
Wydawnictwo Libron
Księgarnia Elite
Czasopismo Romanistów UJ ROMAN
Pracownia Graficzna DoLasu
Kino 18/Pauza/ 

Dofinansowane ze środków Fundacji Bratniak